تاريخ : | | نویسنده : مدیر

 

برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی جاوا: قسمت دوم - نخستین برنامه

بهزاد مرادی - یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۲:۰۰

در مقدمه آموزش زبان برنامه نویسی جاوا با تاریخچه این زبان برنامه نویسی، مزایا و قابلیت ها، موارد استفاده و در نهایت محیط برنامه نویسی آن آشنا شدیم. حال پس از نصب نرم افزار اکلیپس و نسخه ای از JRE و یا JDK از لینک هایی که در مقدمه ذکر شد نوبت به کدنویسی می رسد (نسخه JDK دربرگیرنده JRE نیز می باشد).

پیش از آغاز آموزش نیاز است با مفهوم واژه Compile در محیط برنامه نویسی آشنا شویم چرا که در طول آموزش ها از این واژه به کرات استفاده خواهد شد. معنوی لغوی واژه فوق الذکر در زبان فارسی جمع آوری کردن می باشد. به طور مثال کسی که برای تالیف یک کتاب از منابع مختلف استفاده می کند و از جاهای گوناگون مطالب کتابش را تهیه می کند در واقع Compile می کند. در محیط برنامه نویسی این واژه به زمانی اطلاق می شود که ما به عنوان برنامه نویس تعدادی Statement یا دستور نوشته ایم و می خواهیم آن ها را اجرا نماییم. به عبارت دیگر در حین Compile شدن، دستوراتی که ما به عنوان برنامه نویس نوشته ایم به دستورات قابل فهم برای کامپیوترکه همان صفر و یک می باشند تبدیل خواهند شد و در نهایت برنامه شما اجرا می گردد. حال از این پس زمانیکه در طول آموزش به واژه Compile برخورد کردیم منظور همان اجرای برنامه نوشته شده توسط اکلیپس می باشد.

ادامه مطلب را از دست ندهید.

به منظور ایجاد یک پروژه جدید در محیط برنامه نویسی اکلیپس از منوی File گزینه New سپس Java Project را انتخاب نمایید. در بخش Project Name به دلخواه می توانید نامی را برای پروژه خود در نظر بگیرید. در این آموزش نام پیشنهادی HelloWorld می باشد. توجه داشته باشید که از Space یا فاصله برای نام پروژه خود استفاده نکرده و اولین حرف نام پروژه خود را به صورت بزرگ بنویسید (به خاطر داشته باشید که اگر نام دیگری برای پروژه خود همچون MyProgram هم در نظر بگیرید، توجه داشته باشید که حرف اول نام پروژه شما با حرف بزرگ نوشته شود). حال در بخش JRE نسخه مد نظر برای اجرای کدهای جاوای خود را مشخص ساخته و گزینه Use and execution environment JRE را انتخاب نمایید. حال در بخش Project Layout گزینه Create separate folders for sources and class files را انتخاب نمایید. حال مابقی گزینه ها را در حالت Default یا پیش فرض گذاشته و تغییر در آن ها ایجاد نکرده و گزینه Finish را بزنید (اگر به خاطر داشته باشید در مقدمه آموزش ها نحوه نصب JDK و فعال سازی آن در محیط برنامه نویسی جاوا آموزش داده شد. در واقع شما با نصب JDK به JRE یا Java Runtime Environment هم که برای برنامه نویسی جاوا ضروری است دسترسی خواهید داشت).

تا اینجا شما اولین گام برای ساخت یک پروژه جاوا را برداشته اید. شما در محیط اکلیپس در بخش Package Explorer فولدر پروژه ای تحت عنوان HelloWorld خواهید دید. حال با کلیک بر روی نام پروژه ای که جدیداً ساخته اید آن را انتخاب نموده سپس کلیک راست نمایید. با انتخاب گزینه New پنجره دیگری باز خواهد شد و از میان گزینه های موجود روی گزینه Class کلیک نمایید. پنجره ای تحت عنوان New Java Class باز خواهد شد. به منظور دسترسی به چنین پنجره ای می توانید از منوی اصلی گزینه File را انتخاب نموده سپس روی گزینه New کلیک نمایید و در نهایت گزینه Class را انتخاب نمایید. حال در پنجره Class در بخش Name نامی را برای Class مد نظر انتخاب نمایید. در اینجا ما نام FirstProram را انتخاب می کنیم. این نام می بایست با نام فایلی به پسوند .java که در این مرحله ایجاد می گردد یکسان باشد که اکلیپس این کار را به صورت خودکار برای ما انجام خواهد داد).

چنانچه نام Class با نام فایل با پسوند .java یکی نباشد بسته به اینکه این Class ایجاد شده در کجای برنامه مورد استفاده قرار گیرد منجر به Error در حین Compile شدن برنامه خواهد شد(چنانچه نامی به غیر از آنچه می بایست انتخاب نمایید انتخاب کرده اید، می توانید روی فایل مد نظر کلیک راست نموده و از بخش Refactor گزینه Rename را انتخاب نمایید). لازم به ذکر است حرف اول نامی که برای Class خود انتخاب می نمایید می بایست با حرف بزرگ شروع شود. در حقیقت برای نامگذاری یک Class شما نمی توانید از , و- و فضای خالی استفاده کنید. تنها علامت نگارشی که در نامگذاری یک کلاس می توان استفاده کرد _ می باشد. حال گزینه ای با عنوان public static void main(String[] args) را تیک بزنید و دیگر گزینه ها را در حالت پیش فرض قرار داده و دکمه Finish را بزنید. اکنون درون کلاس HelloWorld شما می بایست کدهایی به شکل زیر را مشاهده نمایید:

 1. class FirstProgram {
 2. /**
 3. * @param args
 4. */
 5. public static void main(String[] args) {
 6. // TODO Auto-generated method stub
 7. }
 8.  }


خطی از برنامه که در برگیرنده public static void main(String[] args) می باشد به جاوا می گوید که این نقطه به منزله نقطه آغازین برنامه است. در حقیقت واژه main به ما می گوید که این بخش از برنامه جایی است که برنامه از آن آغاز می گردد. همانطور که ما برای نگارش از پرانتز برای تبدیل تعدادی واژه به یک گروه استفاده می کنیم مثل (جاوا، زبان برنامه نویسی و اکلیپس)، در زبان برنامه نویسی جاوا نیز به منظور نشان دادن عناصری که به یک گروه تعلق دارند از { و } استفاده می کنیم. به عبارت دیگر هرآنچه که مابین { آغازین و } پایانی باشد از یک گروه می باشد. به این گروه ها در زبان برنامه نویسی جاوا Block گفته می شود. در کد بالا { اول بعد از واژه Firstprogram و آخرین } نشاگر یک block می باشند که کل برنامه جاوای ما را در بر می گیرند. نکته ای که اینجا می بایست مد نظر قرار داده شود این است که block ها را می توان درون دیگر block ها قرار داد. در خط 5 و خط 7 یک جفت {} دیگر مشاهده می شود که دربرگیرنده یک Method با نام main هستند(در بخش های آتی به توضیح اینکه یک Method چیست خواهیمم پرداخت).

آنچه در این block قرار می گیرد به منزله نقطه آغازین برنامه خواهد بود. در خط ششم علامت // دیده می شود که اصطلاحاً در زبان برنامه نویسی جاوا Comment گفته می شود. در حقیقت Comment ها در زبان برنامه نویسی جاوا صرفاً برای خود برنامه نویس هستند و از چشمان Compiler مخفی می مانند. به عبارت دیگر چنانچه شما بخواهید نکته را درون کد خود بنویسید که از یک سو در حین اجرا از چشمان Compiler مخفی بماند و از سوی دیگر نکته ای را به شما یادآور شود از Comment ها استفاده می کنید. در زبان برنامه نویسی جاوا ما سه مدل Comment داریم که در بخش های آتی به تفصیل در مورد آن ها توضیح داده خواهد شد(از خط 2 تا پایان خط 4 نوع دیگری از آن ها قابل مشاهده است).

نحوه استفاده از Comment خطی به این شکل است که در منتها الیه سمت چپ خطی از کد که نوشته اید علامت // را قرار دهید تا آن خط از کد از دید Compiler مخفی بماند (به محض اینکه علامت فوق را تایپ نمایید، رنگ کد شما به رنگ خاکستری تغییر رنگ خواهد داد و این بدان معنی است که این خط از کد به یک Comment تبدیل شده است. از این پس هر کجا که خطی یا خط هایی از کد به رنگ خاکستری کم رنگ دیدید، این بدان معنا است که آن خط یا خطوط Comment هستند). تا اینجا شما موفق شده اید که اولین برنامه جاوای خود را با موفقیت بنویسید. اما چنانچه از منوی اصلی گزینه Run و مجدداً گزینه Run را انتخاب کنید یا به جای این کار کلید F5 را بزنید هیچ خروجی را مشاهده نخواهید کرد چرا که در بخش main که به منزله نقطه آغازین برنامه است شما هیچ چیزی به جزء یک خط Comment که آن هم از دید Compiler مخفی می ماند ننوشته اید(در بخش های آینده در مورد تک تک واژگان خط 5 و معنی آن ها به تفصیل توضیح داده خواهد شد. با توجه به نوع کیبورد شما ممکن است برای فعال کردن دکمه F5 نیاز باشد هم زمان دکمه Fn را هم پایین نگه دارید.

به منظور برنامه نویسی ما نیاز داریم تا اطلاعات مورد نظر خود را در جایی ذخیره سازیم. برای این کار ما اطلاعات را بسته به نوع آن ها درون یک Variable ذخیره می سازیم. در زبان برنامه نویسی جاوا ما 8 نوع Variable داریم و نکته ای که در اینجا می بایست خیلی مد نظر قرار داده شود این است که هر Variable می توان نوع خاصی از Data یا داده را در خود ذخیره سازد. به طور مثال، اگر Variable که مخصوص ذخیره سازی یک عدد صحیح است را برای یک تعداد واژه تعریف کنیم برنامه از ما ایراد خواهد گرفت. در طول آموزش ها با انواع Variable ها، نحوه به کار گیری آن ها، نحوه اختصاص Value یا مقدار به آن ها، به کار گیری اعمال اصلی میان آن ها مثل جمع و تفریق و... آشنا خواهیم شد.

در اولین برنامه ای که ما می نویسیم می خواهیم جمله In the Name of God به معنی به نام خدا پس از اجرای برنامه نمایش داده شود. بنابراین ما نیاز به یک Variable داریم تا یک Value از جنس کلمه، جمله یا پاراگراف را بتواند در خود جای دهد. String یک Variable است که این کار را به راحتی می تواند برای ما انجام دهد. نکته ای که می بایست مد نظر قرار داده شود این است که هر Variable از سه بخش تشکیل می شود. بخش اول نوع خود Variable است که در این جا String می باشد(به خاطر داشته باشید که اولین حرف این واژه با حرف بزرگ نوشته شده است). بخش دوم نام Variable است که این نام کاملاً اختیاری است فقط می بایست به خاطر داشته باشیم که اولین حرف نام Variable می بایست با حرف کوچک نوشته شود. در اینجا نام text را در نظر می گیریم. و در نهایت Value آن که مابین “ ” قرار می گیرد. به منظور اختصاص دادن یک Value به یک Variable می بایست از = استفاده کرده و در نهایت یک ; قرار داد. در واقع در زبان برنامه نویسی جاوا و برخی از دیگر زبان های برنامه نویسی ; عملکردی همچون نقطه در حین نگارش یک متن دارد. به عبارتی با قرار دادن یک ; در انتهای یک Statement به جاوا می گوییم که به پایان Statement رسیده ایم. Variable فوق را به طور خلاصه به شکل زیر نوشته می شود:

 1. String text = "In the name of God";حال این Variable را در بعد از { مربوط به Method با نام main قرار می دهیم. حال کد شما می بایست به شکل زیر باشد:

 

 1. class FirstProgram {
 2.  
 3. public static void main(String[] args) {
 4. String text = "In the name of God";
 5.     }
 6.  
 7.  }

این خط از کد یک Variable می باشد که هدف آن نمایش دادن جمله In the Name of God است. اما خط فوق صرفاً یک Variable است که مقداری را در خود جای داده است و برای به نمایش در آمدن نیاز به ساختاری دارد که آن را به Compiler بفرستد و نهایتاً به نمایش درآید که در بخش ذیل به توضیح نحوه اجرای این کار می پردازیم.

در خط بعد یک Statement با محتوای System.out.println(); بنویسید. این خط از کد به کامپیوتر شما این دستور را می دهد که هر آنچه مابین دو پرانتز قرار دارد را به نمایش در آورد. پس در این مرحله نام Variable که در مرحله قبل ساخته بودیم را داخل پرانتز تایپ می کنیم(به خاطر داشته باشید که چنانچه نام Variable که text می باشد را با حرف بزرگ به صورت Text بنویسیم برنامه از ما خطا خواهد گرفت چرا که زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان case-sensitive است).

یکی از ویژگی های اکثر زبان های برنامه نویسی case-sensitive بودن آن ها است به این معنی که به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند. به عبارتی اگر شما کلمه System که با حرف بزرگ نوشته شده است را با حرف کوچک به صورت system بنویسید در حین اجرای برنامه با مشکل مواجه خواهید شد چرا که System جزو Keyword ها یا اصطلاحات درونی خود جاوا است که فقط و فقط به صورت System و نه system برای جاوا قابل فهم است(در ادامه آموزش ها با انواع Keyword ها بیشتر آشنا خواهیم شد). در این مرحله شما با موفقیت توانستید اولین برنامه کامل جاوای خود را بنویسید. کد های شما می بایست دقیقاً با کد ذیل مطابقت داشته باشد:

 1. class FirstProgram {
 2.  
 3. public static void main(String[] args) {
 4. String text = "In the name of God";
 5. System.out.println(text);
 6.       }
 7.  
 8.  }


پیش از اجرای برنامه ما نیاز داریم تا برنامه را Compile کرده و به عبارتی به دستوراتی تبدیل کنیم که برای کامپیوترمان قابل فهم باشند(صفر و یک). حال از منوی اصلی گزینه Run و مجدداً گزینه Run را انتخاب کرده، اولین برنامه شما پس از Compile شدن به صورت اتوماتیک توسط اکلیپس با موفقیت اجرا خواهد شد و در بخش Console نرم افزار اکلیپس که در قسمت پایین قرار دارد و با اجرای برنامه به صورت خودکار فعال خواهد شد مقداری را که به Variable از جنس String تحت عنوان text داده بودید را مشاهده خواهید کرد.

 زمانیکه شما Value مرتبط با Variable خود تحت عنوان text را تغییر دهید و جمله دیگر را داخل “ ” بنویسید، Variable شما مقدار قبلی خود را کاملاً از دست داده و مقدار جدید را در خود ذخیره می سازد و بالطبع پس از اجرای برنامه در بخش Console مقدار جدید اختصاص داده شده به text نمایش داده می شود.

در این قسمت از آموزش شما توانستید اولین برنامه جاوای خود را با موفقیت اجرا نمایید. آنچه در برنامه نویسی حائز اهمیت است تکرار و تمرین می باشد و اینکار منجر به نهادینه شدن مفاهیم زبان برنامه نویسی جاوا در ذهن برنامه نویسان تازه کار خواهد شد.

در اولین آموزش برنامه نویسان مبتدی با تعدادی واژگان آشنا شدند که هر کدام از آن ها در زبان برنامه نویسی جاوا دارای معنی خاصی می باشند و چنانچه ما بخواهیم یک زبان برنامه نویسی مثل جاوا را به خوبی درک کنیم می بایست با Syntax آن زبان کاملاً آشنا باشیم. برای روشن تر شدن این مطلب زبان برنامه نویسی جاوا را با زبانی که به آن مکالمه می کنیم مقایسه می کنیم. در واقع زبان فارسی که ما به آن تکلم می کنیم از یک دستور زبان که در برگیرنده تعدادی قاعده و قانون است و همچین تعدادی واژه تشکیل شده است. حال این واژگان فارسی بر اساس قواعد خاصی می توانند در کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانیم از آن طریق با یکدیگر ارتباط برقرار سازیم.

در حقیقت زبان برنامه نویسی جاوا هم مثل زبان فارسی از یکسری قواعد، اسم و غیره تشکلیل شده است و برای آنکه بخش های مختلف یک برنامه جاوا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار سازند، می بایست این اصول کاملاً مد نظر قرار داده شوند. در حقیقت در زبان برنامه نویسی جاوا اسامی در قالب ابزارهای API یا Application Programming Interface شناخته می شوند. کسانیکه زبان برنامه نویسی جاوا را طرح ریزی کردند اسامی خاصی را برای بخش های مختلف زبان جاوا در نظر گرفته و در این زبان برنامه نویسی گنجانده اند. به عنوان مثال از قواعد و قوانین جاوا می توان به قرار دادن ; در انتهای هر Statement اشاره کرد که در صورتیکه فراموش کنیم آن را بنویسیم گویی فراموش کرده ایم جمله ای که در یک نامه فارسی نوشته ایم را با قرار دادن یک نقطه به پایان برسانیم(شاید اگر در نوشتن یک نامه گاهی اوقات فراموش کنیم که نقطه گذاری کنیم و هیچ مشکلی هم پیش نیاید.

اما در زبان برنامه نویسی جاوا قواعد گرامری خیلی سخت گیرانه تر بوده و چنانچه فراموش کنیم یک ; در انتهای یک Statement قرار دهیم برنامه ای که نوشته ایم اجرا نخواهد شد). قواعد زبان برنامه نویسی جاوا خیلی گسترده نیستند اما در عوض API یا همان آجرهای تشکیل دهنده این زبان برنامه نویسی که در برگیرنده واژگان زبان برنامه نویسی جاوا نیز می باشند خیلی گسترده هستند و بیش از 4000 عنوان را شامل می شود و با انتشار هر نسخه جدید جاوا تعدادی هم به این لیست گسترده اضافه خواهد شد. اما خبر امیدوار کننده این است که شما به عنوان یک برنامه نویس جاوا نیازی به حفظ کردن کلیه این ابزارها نبوده و با توجه به نیازی که از زبان جاوا دارید همان ابزارها را به کار خواهید گرفت که در طول زمان ملکه ذهن شما خواهد شد. واژگان API جاوا به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از: Keyword, Identifier, API Identifier

در حقیقت Keyword به واژه ای در جاوا اطلاق می شود که همواره دارای معنای ثابتی است و هیچ فرقی هم نمی کند که در کجای برنامه مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال واژه میز در زبان فارسی همواره دارای معنای ثابتی است و هیچ فرقی هم نمی کند که توسط چه کسی مورد استفاده قرار گیرد. در زبان برنامه نویسی جاوا Boolean یک Keyword است و همواره داری معنای ثابتی است. از دیگر Keyword های جاوا می توان به if, else, char نیز اشاره کرد. در زبان جاوا Identifier به واژه ای اطلاق می شود که ما برای نامیدن چیزی در نظر می گیریم. در پروژه ساخت اولین برنامه جاوا، ما برای Variable خود نام text را در نظر گرفتیم. در واقع text یک واژه از نوع Identifier می باشد و این در حالی است که ما می توانستیم به جای واژه text از واژگان دیگری همچون sample, tester, myString, aliString نیز استفاده کنیم.

چنانچه بخواهیم زبان برنامه نویسی جاوا را با زبان فارسی مقایسه کنیم، می توان گفت که واژگانی از قبیل اشکان، کیانا، احسان و غیره از نوع Identifier می باشند. حال نوبت به توضیح پیرامون API Identifier می رسد که امیدواریم با این توضیح مفهوم آن کاملاً روشن گردد. در زبان فارسی یکسری واژگان هستند که از نوع Identifier می باشند و به عبارتی یکسری نام هستند که به چیزی اطلاق می شوند اما این گروه از واژگان در طول زمان نهادینه شده و پس از مدتی صرفاً به یک چیز خاص اطلاق می شوند مثل مولوی که ابتداً یک واژه از نوع Identifier بوده اما پس از گذشت زمان به یک Identifier خاص تبدیل شده که فقط و فقط به شاعر بزرگ ایرانی اطلاق می شود. در زبان برنامه نویسی جاوا تعدادی واژه وجود دارند که اصطلاحاً به آن ها API Identifier گفته می شود. درست است که این گروه از واژگان یک واژه معمولی هستند ولی از آنجا که پایه ریزان زبان برنامه نویسی جاوا به کرات از آن ها استفاده کرده اند تبدیل به واژگانی شده اند که فقط و فقط به یک چیز خاص اشاره دارند و عملکردی همانند واژه مولوی دارند و این گروهی از این واژگان عبارتند از String, main, System, out, println

یکی دیگر از مواردی که در جاوا خیلی مورد استفاده قرار می گیرد مفهوم Method است. در واقع Method به لیستی از کارهایی گفته می شود که قرار است به ترتیب خاص انجام شوند. در زبان برنامه نویسی جاوا هر Method دارای یک نام است که با آوردن نام متد در جایی از برنامه از جاوا می خواهیم که لیست کارهایی که درون متد برنامه ریزی شده اند را انجام دهد.

 1. class FirstProgram {
 2.  
 3. public static void main(String[] args) {
 4. String text = "In the name of God";
 5. System.out.println(text);
 6.       }
 7.  
 8.  }


کدهای فوق مربوط به مثال اولین پروژه جاوا است که طراحی کردیم. به منظور روشن تر شدن مطالب فوق الذکر، هر یک از اصطلاحات را از روی کد مشاهده خواهیم کرد. در این کد در خط اول یک Class با نام FirstProgram داریم و علامت { که پس از نام Class آمده و علامت } که در خط هشتم آمده است تشکیل دهنده یک block است که کل برنامه ما را در بر می گیرد. در خط سوم یک Method با نام main داریم که حاوی لیستی از دستورات می باشد. واژگانی مثل public, static, void را در بخش های آتی توضیح خواهیم داد. در واقع هر زمانیکه ما یک Method با نام main ایجاد کنیم، به Compiler این دستور را می دهیم که این بخش از کد بخشی است که برنامه را شروع می کند و در حین اجرا کامپیوتر به صورت خودکار برنامه نوشته شده توسط ما را از این بخش از برنامه به بعد اجرا می نماید. علامت { که پس از Method قرار گرفته و علامت } در خط ششم به منزله block دوم برنامه ماست.

در این block ما یکسری دستورات مبنی بر نوشتن جمله In the Name of God روی مانیتور نوشته ایم که به ترتیب آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در این Method ما یک Variable از جنس String تحت عنوان text داریم. در این Statement واژه String یک API Identifier است و واژه text یک Identifier می باشد. در خط پنجم ما یک Statement دیگر مشاهده می کنیم که حاوی واژگان System, out, println می باشد که همگی جزو API Identifier ها می باشند.

 

برچسب ها: آموزش آموزش جاوا اموزش برنامه نویسی جاوا اموزش جاوا برنامه نویسی اندروید جاوا متغییرها

 

بحث و نظرات

 

#260457

18 رای

ثبت نام

erfan | عرفان: 2013-03-18 19:26

فکر میکنم دوستانی که نقدی به متن دارن با ایمیل خصوصی نویسنده بهشون اطلاع بدن بهتره. خود ایشون اگه صلاح دونستند اصلاح میکنن
حس میکنم اینجور کامنتها بیشتر حالت خودنمایی داره!

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260454

27 رای

ثبت نام

alireza_2297 | علیرضا: 2013-03-18 15:59

دوستان عزیز برنامه نویس .
فکر کنم ایشون در مقدمه این سری هم گفتن که آموزش رو فعلا برای مبتدی ها شروع کردن .
حالا شما عزیزان میاید میگید که فلان چیز فلان چیز هست یا اون یکی فرق ذاره .
خب بابا داره واسه کسایی که میخان تازه یاد بگیرن توضیح میده بنده خدا . نمیتونه بیاد از همین الان هرچی واژه تخصصی هست رو بکار بگیره که .
یکی میگه کلاس پوشاننده . اون یکی میگه primitive type .
خب یه تازه کار اینطور چیزا رو ببینه کلا قید آموزش رو میزنه و میره .
بزارید راه بیفتن بعد شروع کنید گیر دادن به هر چیزی .
با تشکر .....

2 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260453

6 رای

ثبت نام

soroushpasandideh | سروش: 2013-03-18 14:14

بسیار جالب و خوب بود امیدوارم این آموزش ها ادامه پیدا کند.

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260477

5 رای

ثبت نام

resentlove | resentlove: 2013-03-20 12:51

خیلی مفید و آموزنده و تشکر فراوان
لطفا بعضی از دوستان با بعضی کامنتاشون دلسردی بوجود نیارید

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260482

4 رای

ثبت نام

amir_beh | amir: 2013-03-21 17:33

 

خیلی هم عالی
منتظر ادامه هستیم ...

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260471

3 رای

ثبت نام

bobo_6600 | حمیدرضا: 2013-03-20 01:47

 

مرسی فراووووون

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261582

3 رای

ثبت نام

Dadparvar | حامد: 2013-07-02 17:20

سلام
واقعا عالی بود
من امروز شروع کردم جاوا رو یاد بگیرم.چون شدیدا نیاز به ساخت برنامه اندروید دارم
و خوشحالم اینجارو پیدا کردم
جاداره بگم خودم همیشه سعی میکنم همه چیز رو برای دیگران ساده کنم تا بهتر یاد بگیرن.اما واقعا نویسنده این مقاله حرفه ای عمل کرده و منی که حتی یک اپسیلن هم جاوا نمیدونستم کلی چیز یاد گرفتم.
پیگیر همه جلسات هستم.امیدوارم متوقف نشه.هم این.هم آموزش اندروید.حتی حاضرم هزینه بدم که این جاوا و اندروید رو بهم کامل یاد بدید

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260445

2 رای

ثبت نام

saeednarenji | Saeed: 2013-03-17 22:33

ممنون از توضیح کامل و دقیقتون

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260452

2 رای

ثبت نام

rastegar.amir3 | rastegar.amir3: 2013-03-18 12:15

 

خیلی ممنون. حال کردیم! همچنان منتظر آموزش بعدی...

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260456

2 رای

ثبت نام

pedramb66 | پدرام: 2013-03-18 17:39

واقعا ممنون از آموزشتون.
اگه بشه همراه با متن یه سری عکس هم بزارید عالییی میشه.
بازم ممنون.

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261405

2 رای

ثبت نام

intimatercsp | Reza: 2013-06-17 02:18

خىلى سپاسگزارم از آموزش ساده و مفىدتون

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261686

2 رای

ثبت نام

Neda1985 | ندا: 2013-07-07 10:28

بهترینی!!!!

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261797

2 رای

ثبت نام

zodiac8411 | omid: 2013-07-13 12:45

 

دستت طلا...خیلی جالب توضیح میدی...تو دانشگاە همش از برنامە نویسی متنفر بودم،،ایدە و خلاقیتم خوب بود اما این استاد ها بلد نبودن توضیح بدن همش فراری بودم ازش،،نمیدونم چطوری قبول میشدم من :D....اما با این جاوایی کە شما دارید توصیح میدید باور کنید الان دارم بعضی از معنای رو یاد میگیرم...اقا علاقمند شدیم شدید..

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262065

2 رای

ثبت نام

babak912 | Babak: 2013-07-31 16:08

دست همه درد نکنه که آموزش خوبی رو تهیه کردن . توی سایت ایرانی دیگه ای ندیدم که برای زبان جاوا آموزش مدون داشته باشن . ممکنه که اشکالاتی هم داشته باشه ولی یادمون نره که این آموزش رایگانه و کسی که اینو نوشته هیچ بدهی نسبت به بقیه نداره و در حقیقت لطف کرده .

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262328

2 رای

ثبت نام

miladziveh | milad: 2013-08-26 12:02

خدا قوت دوست عزیز
به حرف بقیه توجه نکن .. خیلی خوب داری توضیخ میدی .. دمت گرم

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260446

2 رای

ثبت نام

e107365 | Peiman: 2013-03-17 22:56

"این واژه به زمانی اطلاق می شود که ما به عنوان برنامه نویس تعدادی Statement یا دستور نوشته ایم و می خواهیم آن ها را اجرا نماییم."

کامپایل با اجرا کردن متفاوته..
همونطور که خودتون گفتید کامپایل همه چیز رو جمع می کنه (تمام لینک ها و توابع) و آماده اجرا می کنه..

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260448

2 رای

ثبت نام

mfXpert | mfXpert: 2013-03-17 23:54

چند جا از کلمه می‌بایست استفاده کردید مثلاً "حرف اول نامی که برای Class خود انتخاب می نمایید می بایست با حرف بزرگ شروع شود." و یا "اولین حرف نام Variable می بایست با حرف کوچک نوشته شود." در حالیکه بایدی در این موارد وجود نداره. اینکه حرف اول اسم یک کلاس با حرف بزرگ نوشته بشه یک قرار داد یا convention هستش و بهتره که رعایت بشه اما الزامی به رعایت این قوانین وجود نداره. رعایت بزرگی و کوچکی حروف فقط در API Identifierها و keywordها الزامی هستش.

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261998

1 رای

ثبت نام

mohammad98 | محمدرضا: 2013-07-26 05:56

دمت گرم خوب کوبوندیشون.

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261999

1 رای

ثبت نام

mohammad98 | محمدرضا: 2013-07-26 06:09

variable همون متغیر است .
اگر نمیدونی متغییر چیه خوب دقت کن:
متغییر قسمتی از برنامه است که تو اون را میسازی براش اسم میگزاری و مقدار به اون میدی تا بعدا در طول برنامه با استفاده از نام اون متغییر به مقدار دست پدا کنیم همون طور که در مثال دیدی ما یک متغییر (variable)ساختیم با نام text و سپس با استفاده از نام اون در قسمت System.our.println();به مقدار اون که همان in the name of gad بود رسیدیم.
چیز خیلی سختی نیست فرض کن میخوای جواب یک معادله را به دست بیاری و
مثلا قبل از شروع شدن معادله به شما میکن که x=2 است خوب شما در هنگام حل معادله برای به دست اوردن جواب هر گاه با xبر خورد کردید به جای ان عدد 2 را قرار میدهید کامپیوتر هم دقیقا همین طور است معمولا در ابتدا متغییر هایی را تایین میکنیم و سپس شروع به برنامه نویسی میکنیم به طوری که در دستوراتمان با متغییر ها و مقدار انها کار داریم .
گاه مجبور میشویم در شرایطی که خودمان درست کرده ایم مقدار یک متغییر را عوض کنیم با حتی ان متغییر را از بین ببریم.
گاه هم حتی می خواهییم دسته ای از اطلاعات را که کاربر نرم افزار وارد کرده است را طبقه بندی یا ذخیره کنیم که حتی در این مواقع هم از متغییر استفاده میکنیم.
امید وارم شما کاملا با جنبه های متغییر اشنا شده باشید.

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261420

1 رای

ثبت نام

aftabit | aftab: 2013-06-17 16:23

با سلام مرسی از اموزش های اندروید و جاواتون که والا به زبون قابل فهمیه
اما به هرحال برای منی که تازه شروع کردم برنامه نویسی رو یاد بگیرم لازم بود که چن تا منبع رو بخونم
به همزبون های خدم هم میگم برای مطالعه زبان جاوا سراغ فایل های pdf با نام زبان برنامه نویسی جاوا نرید چون نه درست ترجمه شده ، ونه درست آموزش داده شده
این آموزش خیلی دوست داشتنی و کاربردی بود مخصوصن اینکه شما مارو به محیز نرم افزار اکلیپس بردید
اما من نتونستم در محیط اکلیپس برنامه رو اجرا کنم حتا کدهای نوشته شده رو جایگذاری کردم اما بازهم برنامه ارور داد
selection dose not contain a main type
معنیشو میدونم همونطور که گفتید یه نوع مین میخایم اما ما که نوشتیم ایراد کد کجاست؟

1 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261460

1 رای

ثبت نام

pariya | pariya: 2013-06-21 19:31

خیلی ممنون از آموزش دقیقتون.تشکر فراوان.موفق باشید

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261473

1 رای

ثبت نام

soroush_k_1370 | سروش کفایتی: 2013-06-23 15:43

بسیار عالی. ممنون. قطع نکنید آموزشو

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261480

1 رای

ثبت نام

Mohad | Mohad: 2013-06-24 15:21

ممنون از لطفتون!
خوشبختانه بعد از پیغام شما دوباره امتحان کردم درست شد و اومد!
اگر باز مشکلی بود میپرسم
بازم شرمنده و ممنون از کمکتون...

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261605

1 رای

ثبت نام

Navid1997 | Navid: 2013-07-03 02:53

خیلی خیلی ممنون
ولی من به یک مشکلی برخوردم:وقتی تموم خط ها رو بطور تمام و کمال نوشتم و به دستور شما گزینه run رو زدم طبق گفته شما برنامه ای که نوشتیم اجرا نشد تنها یک پنجره که فکر کنم مربوط به save کردن بود باز شد.ولی در قسمت کنسول آن متن هایی که گفتید و تصویرش را گذاشتید آمد.
مشکل از کجاست؟

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261720

1 رای

ثبت نام

sayesardesokoot | sayesardesokoot: 2013-07-09 12:43

سلام بر همه دوستان

بابت آموزش مفیدتون خیلی ممنون

من برنامه eclipse رو که داخل بخش مقدمه اعلام شده بود دانلود کردم و اجرا دادم ولی ارور میده متن ارور این هست اگه امکانش هست بگید مشکل از کجاست و چطور میشه برطرفش کرد ممنون می شم

could not find folder 'tools' inside SDK 'c:\documents and settings\----------\ android-sdks\'.

ممنون می شم راهنماییم کنید

1 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261931

1 رای

ثبت نام

adidas021 | Ahmad: 2013-07-21 16:43

 

سلام برو JDK.7.Update.25 رو دانلود کن

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261765

1 رای

ثبت نام

sinasuti | sina: 2013-07-11 13:09

سلام به دوستان
من با مشکل مواجه شدم تو اولین برنامه در قسمت String text ارور میده.و کلمه text زرد رنگ میشه و این متن خطا رو نشون میده(The value of the local variable text is not used)
این هم از بدنه برنامه public class Firstprogram {

/**
* @param args
*/
public static void main(String[] args) {
// TODO Auto-generated method stub
String text = "in the name of god";
}

}

لطفا کمک کنین

1 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262000

1 رای

ثبت نام

mohammad98 | محمدرضا: 2013-07-26 06:16

System.out.println(a);
این کد را که در برنامه نویسی تان استفاده نکرده ایند.
شما فقط یک متغییر تایین کرده اید و از ان در طول برنامه هیچ استفاده ای نکرده اید .
برنامه هم به شما ارور داده که چرا از متغییر استفاده نکرده اید.
به زبون خودمون پی System.out.println(a); کو؟؟؟؟

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262603

1 رای

ثبت نام

CGblur | CGblur: 2013-09-24 14:47

من واقعا از سبک آموزش های شما لذت میبرم و ازتون تشکر میکنم.

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263149

1 رای

ثبت نام

jalil | jalil: 2013-11-04 08:20

واقعا عالی بود سرچاووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263286

1 رای

ثبت نام

amin4000 | amin: 2013-11-15 23:35

 

واقعا ممنون بابت آموزش کامل و جامعتون انشالله بتونم سریع تمومش کنم و برم سر وبخت آندروید
**به دوستان هم پیشنهاد میکنم از نرم افزار ADTbundle برای کار استفاده کنن چون علاوه بر eclipst

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260450

-2 رای

ثبت نام

saeednarenji | Saeed: 2013-03-18 09:46

Boolean یک primitive type نیست بلکه کلاس پوشاننده است
احتمالا منظور شما boolean هست نه Boolean

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260447

0 رای

ثبت نام

majix | majix: 2013-03-17 23:24

بسیار بسیار ممنونیم از این آموزش و منتظر قسمت‌های بعدی هستیم.
موفق باشید :)

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260449

-4 رای

ثبت نام

Dragon | Dragon: 2013-03-18 00:08

Boolean یک identifier هست اما string فرق میکنه و یک api identifier هست!؟
مگه همه ی اینا جزو primitive type نیستن!؟

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260782

0 رای

ثبت نام

hoorzad | mohammad hoorzad: 2013-04-18 23:46

جناب مرادی عزیز مرسی - عالی بود - من که هیچی از برنامه نویسی نمیدونم الان تا اینجا رو خوب متوجه شدم - همچنان گام به گام به پیش برید تا ما مبتدی ها بتونیم پا به پای شما بیایم .
بازم ممنون به خاطر این آموزش های ارزشمند

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260882

0 رای

ثبت نام

hojat131 | ali: 2013-04-28 16:15

سلام.میشه این Variable رو بیشتر توضحیح بدین؟Variable اصلا کجای برنامه هستش؟

1 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#260884

0 رای

ثبت نام

vvs | مسعود: 2013-04-28 21:45

آقا من این نقطه ای که آخر هر دستور باید گذاشت(;) رو تو برنامه میگذارم ولی بجای اون خط کجه زیر نقطه یک "و"کوچک میاد . چکار کنم

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262333

0 رای

ثبت نام

xhdix | xhdix: 2013-08-26 14:52

قطعه کد رو با برنامه notepad بنویس و با اسم FirstProgram و پسوند .java ذخیره کن بعد cmd رو باز کن و به محل ذخیره فایل مورد نظر برو و از کد زیر استفاده کن
javac FirstProgram.java
با این کار فایل بالا کامپایل میشه
اگه به درستی کامپایل بشه هیچ پیامی نمیده
بعد برای اجرا از کد زیر استفاده کن
java FirstProgram
که با اجرای این کد متن مورد نظر نمایش داده میشه

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#261479

0 رای

ثبت نام

Mohad | Mohad: 2013-06-24 15:02

salam khaste nbashin!
mamnun az amuzeshetun!
man taze sguru kardam b yadgirie zabanet java az tariqe sitetun!
vali tu qesmate ijad new project name ro k mizanam next k mishe baad 1 page jadide k nmidunam ruye chi click konam!
jre v jdk ham download kardam!
mamnun misham ag lotf konin rahnamaiim konin...

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262200

0 رای

ثبت نام

baharakqaderi | بهارک: 2013-08-13 12:16

بسیار عالیییی دستتون درد نکنه

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262263

-1 رای

ثبت نام

ty.rahman | ty.rahman: 2013-08-21 00:24

سلام خسته نباشید
من طبق آموزش شما پیش رفتم اما موقع run اخطار زیر به نمایش در میاد
لطفا کسی راهنمایی کنه که باید چکار کنم؟
Editor does not contain a main type

2 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262334

0 رای

ثبت نام

xhdix | xhdix: 2013-08-26 14:56

قطعه کد رو با برنامه notepad بنویس و با اسم FirstProgram و پسوند .java ذخیره کن بعد cmd رو باز کن و به محل ذخیره فایل مورد نظر برو و از کد زیر استفاده کن
javac FirstProgram.java
با این کار فایل بالا کامپایل میشه
اگه به درستی کامپایل بشه هیچ پیامی نمیده
بعد برای اجرا از کد زیر استفاده کن
java FirstProgram
که با اجرای این کد متن مورد نظر نمایش داده میشه

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263287

0 رای

ثبت نام

amin4000 | amin: 2013-11-15 23:40

 

از نرم افزار ADT bundle استفاده کن

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262332

0 رای

ثبت نام

xhdix | xhdix: 2013-08-26 14:42

من در سطح متوسط برنامه نویسی جاوا هستم.
ولی با اینحال دارم همه رو کامل میخونم.
یه مشکلاتی وجود داره که مطمئنا با دوباره خوندن صاحب اثر برطرف میشه.
ولی 99% مطالب (و گفتنی ها و نگفتنی ها) در جهت اصلی هدف آموزش هست،
بخصوص برای کسانی که آشنایی کافی با زبان های برنامه نویسی ندارن.
برات آرزوی موفقیت دارم ;)

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#262641

0 رای

ثبت نام

ezafekar | kiarash: 2013-10-01 17:00

agha hey errore editor diesnot contain e main type mide!!

1 پاسخ

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263285

0 رای

ثبت نام

amin4000 | amin: 2013-11-15 23:31

 

دوست من کد زیر رو کپی پیست کن

public class Firstprogram {

public static void main(String[] args) {

String text = "in the name of god ";

System.out.println(text);

}

}

در پاسخ به

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263347

0 رای

ثبت نام

Mansooreh | Mansooreh: 2013-11-19 12:21

سلام خسته نباشید.چرا Boolean یک keyword است اما String یک API Identifier؟
مگه هر دوتاشون واسه نوع به کار نمی بریم؟؟مرسی

 • برای گذاشتن نظر لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید.
 •  

#263533

0 رای

ثبت نام

Moein.lalehzari | Moein: 2013-12-05 22:39

چرا کدی که برای من بصورت پیشفرض نوشته شده با کدی که شما نوشتین فرق داره؟

public class FirstProgram {

public static void main(String[] args) {
// TODO Auto-generated method stub

}

}

 

 • ثبت نام
 • |
 • ورود

 

 • تازه چه خبر؟
 • انجمن
  • پست های جدید
  • پرسش و پاسخ
  • تقویم
  • انجمن
  • ابزار انجمن
  • کلیدهای میانبر

 

 • انجمن
 • بخش برنامه نویسی
 • برنامه نویسی
 • زبان جاوا
 • آموزش قدم به قدم جاوا فقط با مثال

 

 1. در صورتی که اولین بار است از انجمن‏ آشیانه بازدید می‏کنید به شما خوش‏ آمد می‏گوییم. در صورتی که قصد دارید در مباحث مطرح شده در انجمن‏ها شرکت کنید و به پرسش و پاسخ و بحث و گفتگو بپردازید نیاز است که در محیط انجمن‏ آشیانه به صورت رایگان و در مدت بسیار کوتاهی ثبت نام کنید.

صفحه 1 از 5 12345 آخرین

نمایش نتایج: از 1 به 15 از 68

موضوع: آموزش قدم به قدم جاوا فقط با مثال

·         ابزارهای موضوع
·         نحوه نمایش موضوع
 1. 02-03-2010, 02:44 AM Top | #1

0x21HATE

 

 

 

تاریخ عضویت

Sep 2009

میانگین پست در روز

0.21

محل سکونت

usr/include/

نوشته ها

327

تشکر

216

تشکر شده 5,083 بار در 232 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

آموزش قدم به قدم جاوا فقط با مثال

سلام دوستان


من اومدم که جاوا رو از صفر تا حد حرفه ای و فقط و فقط از طریق مثال آموزش بدم .
فقط جلسه اولش از این قاعده خارجه که توضیحاتی اجمالی در مورد قواعد نحوی (همون syntax خودمون) داده خواهد شد و بعدش میریم سر اصل مطلب

دوستانی که مایل اند کار رو شروع کنم اعلام کنن (فقط تشکر) که انشالا شروع میکنیم و هرشب قول میدم که حداقل از 10 مثال کوچیک شروع کنم و یواش یواش برنامه های پیچیده تر ..


فقط از دوستان خواهش میکنم اگه سوالی دارن بپرسن ولی اسپم ندن

2.     199 کاربر مقابل از 0x21HATE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

1sasan1,abbasss,abcmahdi,adminir,af23321,afgdownload,AGC,ahmadbakhshali,aliialii,alimamouri,alireza0098,alirezarouhani,alirezauni,alirouientan,alizi970,aminzamani68,amir.svn,amir9749,anbu,andy24,antooshak110,anvary2005,arman1629,asady,AsaL.iCe,asanfile,asgharjafari,ashkim91,atanaghedifar,™ HOt0N,bahram_warrior,Bandali,billyshcrazy,bjmash,BlackBat,blackened,Burned,cen3or,chavir,criss21,D3s!6n37,d3sabl3,daarker,danish2,Dash rash,DENIS,dfgfhgh,downloadfilm,drwxrwxrwx,eexpress,ehsanmae,Ehsanoo,ehsanwolfman,elvl0,Enigma_Defacer,erfan zandkarim,ericcccc,ermia_2012,esf11,e_ghobeiti,FarbodEZRaeL,farhadtehrani13,farzadgj1,farzadho,fatemeh sadat,fereshteh512,feriz,fexmarket,Fi3ND,fireghostea,firiz,game track,GeArma,geek7000,general73,GFA,gooodgoodgood,h3r0,hajim,hamidsoli69,hesamt25,hidden boy,hidden71,hpnn,iman226,imann73,InJecTable,iranisiran,iri army,itali,jaroon,jas0n,javac,Javidjava,jiraya,kalagar1142,karnet,key,ladors,ladylove,lastchance843,m108,mahrud,mahsa12345,mamadseif,mamaqan,masih111,masihjahangiri,mehdimesh,mehradzz,mehran20,meisam456,meshkin,mhi,miladvirangar,Mina CS,mjbasami,mohammadms2008,mohnj,mojtabaa1,MolanaRumy,moradi k14,mousanajafi,mrajaei57,msk,myamin,N i g h t,n2t3,nahalian,navidvia,nazari1365,nitmar,nsun96,odd,omid3333,omidd1315,onlymeysam,OpenS,origami_kill3r,osmrms,p0uya,PadafandJalali,paradisesoldier,ParsPatogh,pcbh10875,peroz,pouria2011,profosor,radiohead_apple,ramin6568,re20,relax021,Reza_atom,romina20,rouzbehz,s.r.s,s0r05h,saeedahmadi1,saharpc,SaiedSoft,saliary,sama33,samadbg,samanbagham123,Sancus,sandler,sara3,sasanana,Seneka,Shaloot,shayan1211258,shayankhaz,shervinyekta,shevina,sijad,sina5825,smo,snsnsnsn,sohiran,soroushbinary,Spoofer,swith92,t97,timana,tizhosh,tofanhacker,torkhak,v1per,vahidjavani,viper hacker,vorojax021,xhdix,xmanx,yusef vagee,zakerberg,ZCZ,zxmr,عاطی

 

 

 

 

 

 1. 02-25-2010, 08:49 PM Top | #2

0x21HATE

 

 

 

تاریخ عضویت

Sep 2009

میانگین پست در روز

0.21

محل سکونت

usr/include/

نوشته ها

327

تشکر

216

تشکر شده 5,083 بار در 232 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

شروع به کار

بله بالاخره از امروز آموزش جاوا هم شروع شد

با اینکه از این تاپیک استقبالی نشد (3 تشکر) ولی من با این حال شروع کردم و میخایم بترکونیم
لطفا سوالاتونو تو این تاپیک نپرسید . یه تاپیک دیگه واسه رفع اشکال ایجاد خواهم کرد


برای اجرای برنامه های جاوا باید نرم افزار jdk رو رو سیستم خودتون نصب کنید
من نمیخام وارد این جزئیات بشم چون سرچ کنید سریع اینارو پیدا میکنید و مستقیما میرم سر اصل مطلب و مثال ها

کارمو از پست بعدی شروع می کنم دوستان هم خواهشا پا به پای من بیان و هرکی دانشی از برنامه نویسی داره خوشحال میشم که کمکم کنه

5.     100 کاربر مقابل از 0x21HATE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abbasss,abcmahdi,alirezarouhani,alirezauni,alirouientan,amin1122,aminzamani68,anbu,antooshak110,arman1629,Arrsalan,asady,asanfile,ashkim91,atanaghedifar,behi nafas,BlackBat,boiran,criss21,D3s!6n37,d3sabl3,daarker,Dash rash,DENIS,dfgfhgh,downloadfilm,dr divex,drwxrwxrwx,eai,Ehsanoo,ehsanwolfman,eisa101,elikaveh,erfan zandkarim,ermia_2012,esf11,farhadtehrani13,fereshteh512,fexmarket,Fi3ND,firiz,geek7000,h3r0,hamidsoli69,hard die,iman226,iranisiran,jas0n,kalagar1142,karnet,key,ladylove,lastchance843,m108,mahsa12345,masih111,Masston,mehradzz,mehran20,miliyan0,Mina CS,mj 2012,mjbasami,mohammadms2008,mojtaba0421,mojtabaa1,moradi k14,mostafavb,mrajaei57,nahalian,navidvia,nitmar,odd,onlymeysam,OpenS,osmrms,ParsPatogh,proh4cker,re20,rouzbehz,SaiedSoft,sara3,sasanana,saydreza,Sectoore,Seneka,shevina,sina5825,smo,soroushbinary,swith92,timana,torkhak,v1per,vahidjavani,webqc,xxxx REZA xxxx,yassen,ZCZ,شایق

 1. 02-25-2010, 08:58 PM Top | #3

0x21HATE

 

 

 

تاریخ عضویت

Sep 2009

میانگین پست در روز

0.21

محل سکونت

usr/include/

نوشته ها

327

تشکر

216

تشکر شده 5,083 بار در 232 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

مفاهیم پایه مثال 1

کد PHP:

/*
      Java Hello World example.
    
 */

public class HelloWorldExample{

    public static void main(String args[]){

   /*
        Use System.out.println() to print on console.
        */

    System.out.println("Hello World !");

   } // end main

} // end class

/*
      OUTPUT :
      
      Hello World !
  */ 


تو جاوا همه چیزو باید یه صورت کلاس بنویسید .
الان ما یه کلاس نوشتیم به اسم HelloWorldExample که یه متد main داره که دستورات اصلیمون تو این قسمت اجرا میشه .

برای چاپ "Hello World !" ما میتونیم از متد های println , print استفاده کنیم که تو مسیر System.out واقع شدند

یعنی به این صورت

System.out.println("Hello World !");

7.     56 کاربر مقابل از 0x21HATE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abcmahdi,af23321,alibirjandi,alirezauni,alirouientan,aminzamani68,amiraero,anbu,arzil,atanaghedifar,billyshcrazy,BlackBat,D3s!6n37,daarker,danish2,Dash rash,downloadfilm,drwxrwxrwx,Ehsanoo,ehsanwolfman,ermia_2012,fereshteh512,foruzan,h3r0,hamidsoli69,iman226,iranisiran,jaroon,karnet,key,ladylove,lastchance843,mahsa12345,Masston,mehradzz,mehran20,Mina CS,mnjp219,mohammadms2008,mrajaei57,nahalian,nitmar,osmrms,ParsPatogh,rasoulcarrera,rouzbehz,sara3,shevina,sina5825,smo,sukoot,timana,torkhak,v1per,vahidjavani,ZCZ

 1. 08-17-2010, 12:01 PM Top | #4

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

از این به بعد من این تاپیک رو ادامه می دم با اجازه ی مدیران عزیز

سلام به همه ی دوستان
من می خواستم یک تاپیک با این موضوع باز کنم ولی دیدم اینجا هست همچین تاپیکی گفتم بیام پس ادامه بدم این تاپیک رو دوستان هر سوالی در رابطه با برنامه نویسی جاوا دارید من می تونم بهتون پاسخگو باشم , اگه از طرف مدیران اشکالی نداشته باشه من این تاپیک رو ادامه می دم.
برای پرسیدن سوالات خود به تاپیک زیر مراجعه کنید:
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید ]
خب بریم سر مبحثی که الان قرار من بهتون آموزش بدم , تا اینجای کار دوست عزیزمون آمدن یم نقدمه ی ساده و ابتدایی جاوا رو توضیح دادند , حالا ما می خوایم همین نوشته رو توی یک باکس نشون بدیم مانند باکس Error که توی ویندوز نمایش داده می شه , خب بریم سراع سورس کد و بعدش توضیحات لازم :

کد HTML:

import javax.swing.JOptionPane;
public class Joptionpane{
  public static void main(String[] args){
 
          JOptionPane.showMessageDialog(null,
                       "Hello World!", "Header" , JOptionPane.INFORMATION_MESSAGE);
  } //main
} //class

خب ما در اینجا با پکیج ( در جاوا یک سری پکیج آماده برای برنامه نویسی وجود داره , همانند همین پکیج swing که برای کار های interface و graphic استفاده می شود ) swing برای نمایش dialog استفاده کردیم , نحوه ی فراخوانی پکیج ها
به صورت import java.Esme Pakage.Tabee marbot be pakage morede nazar است .
خب ما اینجا JOptionPane رو برای نمایش باکس استفاده کردیم , در آموزش ها بعدی آموزش ساختن dialog های ERROR و بقیه رو آموزش می دم
موفق باشید.

ویرایش توسط n3me3iz : 08-17-2010 در ساعت 12:49 PM

9.     60 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abcmahdi,af23321,alibirjandi,alirezauni,aminzamani68,amir2008k,amiraero,amirhocain,anbu,anti206,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,D3s!6n37,daimon1990,Dash rash,downloadfilm,drwxrwxrwx,Ehsanoo,farzadf295,fereshteh512,Fi3ND,firiz,geek7000,h3r0,hamidsoli69,hosseinzn,iman226,iranisiran,jaroon,jas0n,Javidjava,key,keyvanme,ladylove,lastchance843,mahmoudi.m,mahsa12345,Masston,mehran20,Mina CS,mohammadms2008,mrajaei57,n2t3,nahalian,nitmar,origami_kill3r,osmrms,ParsPatogh,rouzbehz,salim1995,sara3,shevina,sina5825,smo,timana,tofanhacker,torkhak,vahidjavani,xhdix

 1. 08-17-2010, 12:13 PM Top | #5

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

Warning mesage , error mesage , ...

خب دوستان عزیزی که مثال قبل رو آموزش دیدن و یاد گرفتن , ابن آموزشم دقیقا مثل قبلیست فقط با این تفاوت که ما می آیم پارامتر های تابع JOptionPane.showMessageDialog رو تغییر می دیم تا Dialog مورد نظر رو بدست آوریم , خب بریم این 2 تا کد رو ببینیم :
1.نمایش Warning

کد PHP:

import javax.swing.JOptionPane;
public class Joptionpane{
    public static void main(String[] args){

            JOptionPane.showMessageDialog(null,
                       "Warning!", "warning" , JOptionPane.WARNING_MESSAGE);
    } //main
} //class 


2. نمایش ErroR

کد PHP:

import javax.swing.JOptionPane;
public class Joptionpane{
    public static void main(String[] args){

            JOptionPane.showMessageDialog(null,
                       "Error!", "Erro" , JOptionPane.ERROR_MESSAGE);
    } //main
} //class 


خب اینم از درس این دفعه پس شما الان می تونید با توجه به Dialog که می خواهید نمایش بدید از این dialog box ها استفاده کنید , یک Dialog دیگه هست که دیگه کدش رو نمی زارم خودتون تمرین کنید با توجه به مثال های بالا ایجادش کنید اینم از آخرین Dialog :

کد PHP:

JOptionPane.QUESTION_MESSAGE 

که برای ایجاد باکس هایی با علامت سوال کنارش هست که برای ایجاد سوال به کار می ره , در آموزش بعدی نحوه ی گرفتن اطلاعات رو از داخل Dialog آموزش می دم و نمایش اطلاعات در یکی از Dialog های بالا
موفق باشید

11.41 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abcmahdi,af23321,alibirjandi,aligangester64,alirezauni,aminzamani68,amir2008k,amiraero,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,D3s!6n37,Dash rash,downloadfilm,Ehsanoo,farzadf295,fereshteh512,Fi3ND,firiz,hamidsoli69,iranisiran,karnet,key,ladylove,lastchance843,mahsa12345,Masston,Mina CS,mohammadms2008,nahalian,nitmar,origami_kill3r,re20,rouzbehz,sara3,shadi1360,shevina,sina5825,sindora,smo,timana

 1. 08-17-2010, 12:25 PM Top | #6

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

کار با Input Dialog Message

سلام دوباره به همه ی دوستان
امیدوارم تا اینجا به آموزش ها به کارتون آماده باشه, بریم سر درس این دفعه
خب خب تا حالا ما با showMessageDialog ها آشنا شدیم , که کارشون نمایش یک Dialog برای دادن یک سری اطلاعات مثلا Error , warning و ... حالا می خوایم بریم با نوع دیگری از dialog ها یعنی , Input Dialog آشنا بشیم , این تابع نیز در پکیج swing قرار دارد :

کد PHP:

import javax.swing.JOptionPane;
public class Joptionpane{
    public static void main(String[] args){
        String name = "";
        
        name = JOptionPane.showInputDialog(
                        null, "Please enter your name: ");

            JOptionPane.showMessageDialog(null,
                        "Hello " + name );
    } //main
} //class 


بعد از اجرای برنامه شما شاهد خواهید بود که باکسی باز می شود و از شما اسمتون رو می خواهد بعد از وارد کردن اسم و کلیک بر روی OK باکس دیگری باز می شود و Hello به همراه اسم شما نمایش می دهد.
اینم از درس این دفعه, امیدوارم خوب پیش بریم باهم

13.39 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

abcmahdi,af23321,alibirjandi,aligangester64,alirezauni,amir2008k,amiraero,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,D3s!6n37,Dash rash,downloadfilm,Ehsanoo,farzadf295,fereshteh512,firiz,hamidsoli69,iranisiran,karnet,key,ladylove,lastchance843,mahsa12345,mohammadms2008,nahalian,navidvia,nitmar,origami_kill3r,re20,rouzbehz,saeed218,sara3,shadi1360,shevina,sina5825,sindora,smo,timana

 1. 08-17-2010, 12:36 PM Top | #7

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

در درس قبل با Input Dialog آشنا شدیم , همونطوری که متوجه شدید , این تابع در ورودی خودش مقدار string می گیره , حالا فرض کنیم جایی ما می خوایم یک عدد بگیریم و روی اون پردازش ریاضی انجام بدهیم , در این حالت که string که نمی تونیم
پس باید اون رو به یک عدد تبدیل کنیم , یعنی Integer به روش زیر این گار رو انجام می دهیم ببینید :

کد PHP:

import javax.swing.JOptionPane;
public class Joptionpane{
    public static void main(String[] args){
        int age = 10;

               age += Integer.parseInt(
                        JOptionPane.showInputDialog(
                             null, "Please enter your  age: "));

            JOptionPane.showMessageDialog(null,
                        " You are "
                        + age + " years old after 10 Year!");
    } //main
} //class 


همونطوری که دیدید ما مقدار اولیه ی سن رو به اضافه ی 10 کردیم (یعنی یک عمل ریاضی رو انجام دادیم ) تابع Integer.parsInt مقدار string رو به مقدار Integer تبدیل کر برامون
موفق باشید

15.31 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

af23321,aligangester64,aminzamani68,amir2008k,amiraero,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,D3s!6n37,Dash rash,downloadfilm,farzadf295,fereshteh512,hamidsoli69,iranisiran,key,ladylove,lastchance843,mohammadms2008,navidvia,nitmar,origami_kill3r,re20,rouzbehz,saeed218,sara3,shadi1360,shevina,sindora,smo,timana

 1. 08-18-2010, 01:15 PM Top | #8

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

آموزش StringTokenizer

سلام به همه بعد از آموزش های قبلی که بیشتر جنبه ی interface داشت و باعث جذابیت برای ادامه ی یاد گیری جاوا می شد , می خوایم بریم سراغ چند تا تابع پر کار برد و مهم جاوا ,
توی این قسمت راجب StringTokenizer صحبت می کنیم :
StringTokenizer چیست ؟ در جاوا زمانی که ما یک string رو به قطعات کوچک تقسیم می کنیم که Token کوچیک ترین واحد string هست و به کلاسی که این کار رو انجام می ده StringTokenizer می گویند.

خب بریم سراغ کد اینبار :

کد PHP:

import java.util.*;
public class StringToken{
 public static void main(String args[]){

        String s = "What on earth is going on here?";

        //by default, a white space:
    StringTokenizer st = new StringTokenizer(s," ");

        //when there are still more tokens, print out the
        //next one:
    while(st.hasMoreTokens())
        System.out.println(st.nextToken());
  } //main
} //class 


همونطوری که می بینیدنوشته ی ما رو بر حسب فضای خالی (space ) های موجود جدا کرد .
شما اگر بخواهید بر اساس هر حرف یا نماد یا عدد دیگری یک string رو تجزیه کنید کافیست که به جای فضای خالی در

کد PHP:

StringTokenizer st = new StringTokenizer(s," "); 

عبارت مورد نظر رو قرار بدهید
موفق باشید

17.32 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

af23321,aligangester64,aminzamani68,amir2008k,amiraero,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,D3s!6n37,Dash rash,fereshteh512,hamidsoli69,iranisiran,jaroon,javac,key,ladylove,lastchance843,MaHDie,mohammadms2008,nahalian,navidvia,nitmar,origami_kill3r,proh4cker,re20,rouzbehz,saeed218,shadi1360,sindora,smo,timana

 1. 08-19-2010, 12:45 PM Top | #9

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

آرایه ها در جاوا

سلام این بار می خوام مبحث آرایه ها در جاوا رو برای شما آموزش بدم
برای تعریف آرایه ها در جاوا ما باید به صورت زیر عمل کنیم

کد PHP:

type name[] = new type[ size ]; 

یعنی باید new بشه حتما, که type می تونه انواع مختلفی داشته باشه , مانند ( int, char, String و... )
بعضی از تعریف ها مانند زیر است :

کد:

int heights[] = new int[5];
 
float f[] = new float[15];
 
char alphabet[] = new char[26];
 
boolean bools[] = new boolean[45];
 
String str[] = new String[10];


حالا اگه بخواهیم ما یک آرایه با مقدار دهی اولیه داشته باشیم باید به صورت زیر عمل کنیم :

کد:

int[] a = {1,2,3,4,5,6,7};
 
String str[] = {"Alex", "Chris", "John"};
 
boolean[] boo = {true,true,false,false,true};


بدست آوردن طول آرایه در جاوا :
طول آرایه در جاوا برابر است با

کد:

a.length

که a یک آرایه است , یعنی اگر ما آرایه ای به صورت

کد:

int[] a = {3,4,5,9,10};

داشته باشیم برای چاپش می تونیم از for به صورت زیر استفاده کنیم :

کد:

for(int i = 0; i < a.length; i++)
        System.out.println(a[i]);


خب حالا بریم سراغ یک مثال :

کد PHP:

public class SimpleArray{
        public static void main(String[] args){
                int a[] = new int[5];

                //initialize the array:
                for(int i = 0; i 
                        a[i] = i*5;

                change(a);

                for(int i = 0; i 
                        System.out.print(a[i] + " ");

                System.out.println("");
        }

        public static void change(int[] arr){
                arr[0] = 99999;
                arr[1] = 66666;
        }
} //class 


همانطوری که بعد ار اجرای برنامه دید , بعد از فراخوانی تابع change ما دو مقدار a[0] و a[1] را عوض کردیم و سپس چاپ کردیم نتایج رو.
امیدوارم مورد قبول قرار گرفته باشه تا قسمت بعدی

19.29 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

af23321,aminzamani68,amir2008k,amiraero,aslani031,atanaghedifar,BlackBat,Dash rash,fereshteh512,hamidsoli69,irancell,iranisiran,javac,key,ladylove,MaHDie,mohammadms2008,mrajaei57,nahalian,navidvia,nitmar,origami_kill3r,re20,rouzbehz,saeed218,sara3,shadi1360,shevina,smo

 1. 08-19-2010, 01:06 PM Top | #10

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

ارث بری در جاوا

می خوایم یکمی مسائل رو پیشرفته تر دنبال کنیم ,
اینبار می خواهیم راجب مسئله ی ارث بری در جاوا صحبت کنیم و چگونگی و خصوصیاتش رو بیان کنیم .
خب ارث بری در جاوا چیست ؟
در جاوا یک کلاس می تونه تمام متد ها , متغیر ها و ... رو با extends کردن یک کلاس دیگه به ارث ببره :

کد PHP:

public class Wheels extends Car{
    //code here

در اینجا کلاس Wheels یک subclass است و کلاس car یک super calss در واقع به زبان خودمون می گیم که چرخ جزو یک وسیلهی بزرگتریست که اسمش ماشینه!!

زمانی که ما از یک کلاس extends می کنیم می تونیم همانطوری که گفتیم به تمام متد های پدر از جمله constructor پدر دست پیدا کنیم و اون رو فراخوانی کنیم اما به چه صورت , برای اینکه ما بتونیم این کار رو انجام بدیم باید از تابع super استفاده کنیم در خط اول constructor فرزند.

همچنین در اینجا واژه ی this نیز معنا پیدا می کنه , this در واقع به این معناست که این متدی که داریم ازش استفاده می کنیم یا این پارامتر مربوط به همین کلاس هاست نه کلاس پدر.

خب حالا بریم یک مثال رو با هم دنبال کنیم تا این مفهوم برامون بیشتر جا بیفته ( اگه مشکلی یا سوال بود در تاپیک مربوطه بپرسید تا پاسخ گوی شما دوستان عزیز باشم ) :

کد PHP:

public class Dog extends Animal{
    public Dog(String n, int a){
        super(n,a);
    }
}

public class Cat extends Animal{
    public Cat(String n, int a){
        super(n,a);
    }
    public String toString(){
        return "I am a " + getClass().getName();
    }
}

public class Animal{
    static Animal animals[] = new Animal[5];
    String name = "";
    int age = 0;
    static int ct = 0;

    public Animal(String n, int a){
        name = n;
        age = a;
    }

    public String toString(){
       return "I am a " + getClass().getName() +
              ".  My name is " + name + ".  I am "
                  + age + " years old!";
    }

    public static void main(String args[]){

        for(int i = 0; i 
           if(i % 2 == 0){
               animals[i] = new Cat("Fluffy", i+5);
           }else{
               animals[i] = new Dog("Jake", i+3);
           }
        }

        for(int i = 0; i 
            System.out.println(animals[i]);
        }
    }
} //class 


خب توی این کد چند تا نکته است که می خوایم بررسی کنیمش با هم :
getClass() & getName() چیست ؟
خب زمانی که ما به یک کلاس اشاره می کنیم , یک متدی به نام getclass وجود داره که ملاسی که در اون قرار دارد رو بر می گردونه در اینجا برای انکه ببینیم این کلاس مربوط به گربه یا سگ بوده استفده شده , همچنین getname که کارش بر گردوندن نام کلاسی است که به ان اشاره شده getClass().getName() در کد باعث می شه که اسم کلاسی که بهش اشاره شده رو برامنو بر می گردونه.
اینم از مبحث ارث بری در جاوا به صورت خیلی ساده
موفق باشید

21.28 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

af23321,aligangester64,aminzamani68,amir2008k,aslani031,BlackBat,Dash rash,hamidsoli69,iranisiran,JohnMolson,key,khaste1025,ladylove,MaHDie,mohammadms2008,mrajaei57,nahalian,naserzahedi,nitmar,origami_kill3r,re20,rouzbehz,saeed218,sara3,shadi1360,shevina,sindora,smo

 1. 08-19-2010, 02:20 PM Top | #11

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

Exception در جاوا

در اینجا می خواهیم راجب یک مبحث دیگه در جاوا بحث کنیم ببینیم چکار می تونیم باهاش انجام بدیم Exception ها
در جاوا Exception می تونه به دلیل به وجود آمدن یک error در هنگام اجرای برنامه پیش بیاید. تعداد انواع Exception های ممکن می تواند بیشمار باشد, معمولا برای Handle کردن این Exception از throw استفاده می کنیم و اون رو دور می اندازیم.
یک مثال ببینید :

کد PHP:

public class Example{
   public static void main(String args[]){
      int x = -5;
      if(x 
        throw new IllegalArgumentException("The number is too small!");
      }
      System.out.println(x);
   }

بعد از اجرای برنامه همانطوری که می بینید یک Exception ایجاد کردیم :

کد PHP:

Exception in thread "main" java.lang.IllegalArgumentException: The number is too small! 

پس انواع بسیار زیادی می تونیم از exception ها داشته باشیم مانند همین بالایی که می تونه باعث اذیت در کارمون بشه در واقع این exception ها باعث کرش شدن برنامه می شه. حالا باید ببینیم با این چکار می تونیم انجام بدیم.

انواع Exception

 

کد HTML:

IllegalArgumentException: 
An exception to handle a problem with method or command-line arguments. One way to think of this is if the user does not give a command-line argument or the argument in a method is not in a certain range, this is the appropriate exception to be thrown.
 
NumberFormatException :
An exception to handle a problem when formatting a number(s). This is commonly seen when using any of the parseXXX methods of a certain class. Say that your string is "1234ff" and you call parseInt; when you get to the 'f', the exception will be thrown since 'f' is not a number.
 
ArrayIndexOutOfBoundsException:
The name says it all. This exception will occur when an index in an array is out of bounds in either direction (less than 0 or greater than or equal to its size).
 
NullPointerException:
Ah yes, the most commonly seen and most annoying exception of them all! This means that you are pointing at nothing (or null) perhaps in a linked list or even when dealing with a JOptionPane. The solution: a bottle of Tylenol and good debugging skills.
 
Exception:
 
The most general type of exceptions of them all. This will not specifically check for anything but will mean some kind of error occurred. 
 
, ...

برای بر طرف کردن این مشکل از بلاک try/catch به صورت زیر استفاده می کنیم :

کد PHP:

try{
  //some code here
}catch(ExceptionName varName){
  //some action(s) here

با اجرای این کد برنامه try می کنه تا کد نوشته شده در قسمت اول رو اجرا کنه ولی اگر اجرا نشد و exception داد, در قسمت catch آون رو handle می کنیم بدون اینکه برنامه crash کنه.
یک نوع دیگری از بلوک try/catch داریم که به صورت زیر است :

کد PHP:

try{
  //some code here
}catch(ExceptionName varName){
  //some action(s) here
}finally{
  //some code here


که در این جا finally بعد اجرای کد catch اجرا می شود. ( مثال زیر گویا است کاملا )

خب حالا بریم کد این دفعه رو ببینیم :

کد PHP:

public class TryExample{

   public static void main(String args[]){
        String str = "2346512aa";
        int sum = 0;

        for(int i = 0; i 
            try{
                    sum += Integer.parseInt(str.charAt(i)+"");
            }catch(NumberFormatException nfe){
                    System.out.print("Yikes!  ");
            }finally{
                    System.out.println("i= " + i);
            }
        }
        System.out.println("Sum: " + sum);
   } //main

} //class 

خروجی برنامه ی فوق به صورت زیر است :

کد PHP:

i= 0
i= 1
i= 2
i= 3
i= 4
i= 5
i= 6
Yikes!  i= 7
Yikes!  i= 8
Sum: 23 

فکر کنم متوجه کار finally شده باشید حالا

همچنین ما می تونیم یک Exception جدید ایجاد کنیم به صورت زیر یک Exception جدید ساخته می شود :

کد PHP:

public class NewExceptionName extends OldExceptionName{
     public NewExceptionName(String gripe){
        super(gripe); //super class: OldExceptionName
     }


امیدوارم به درد دوستان عزیز خورده باشه
موفق باشید

23.22 کاربر مقابل از n3me3iz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

af23321,aligangester64,aminzamani68,amir2008k,aslani031,BlackBat,Dash rash,fereshteh512,hamidsoli69,iranisiran,JohnMolson,key,ladylove,mohammadms2008,nahalian,nitmar,re20,rouzbehz,saeed218,sara3,shevina,smo

 1. 08-19-2010, 03:24 PM Top | #12

n3me3iz

 

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

کار با فایل ها - قسمت اول File Input

خب همی نجوری که می بینید رسیدیم به مبحث مهم file ها در جاوا
توی قسمت اول می خوایم در مورد File Input صحبت کنیم
همانند بقیه زبان ها (C++ و ... ) شما هم می توانید در جاوا فایل های txt رو بخوانید یا ویرایش کنید و داخل آن ها بنویسید:
برای خواندن در جاوا یک کلاس وجود داره به نام BufferedReader . که کار های با فایل رو برای ما انجام می دهد. این کلاس از زیر مجموعه ی کتابخانه ی java.io است.

انواع مختلفی از ورودی های تابع برای نوشتن در فایل وجود دارد از جمله : Character Streams ها , Byte Stream , Object Stream و ... که این ها فقط اسم چندتا از این انواع بود .
BufferedReader به صورت ساده به شکل زیر تعریف می شود :

کد PHP:

BufferedReader varName = new BufferedReader(
      new FileReader("filename.txt")); 


در هنگام استفاده در برنامه حتما باید در داخل بلوک try/catch قرار گیرد تا در صورت Exception باعث آسیبی نشود,

کد PHP:

try{
   BufferedReader br;
   br = new BufferedReader(new FileReader("input.txt"));

   //rest of reading code here

}catch(Exception e){
   System.out.println("Error!");


خب با هم یک قطعه کد رو ببینیم , ببینیم کلا باید به چه صورت پیاده سازی بشه

کد PHP:

import java.io.*;
import java.util.*;

public class InputExample{

   public static void main(String args[]){
        StringTokenizer st;

        try{
           BufferedReader br = new BufferedReader(
                     new FileReader("input1.txt"));

           String line = br.readLine();
           double avg = 0.0;
           int num = 0, count = 0;

           while(line != null){
                   st = new StringTokenizer(line);

                   for(int i = 0; i 
                           avg += Double.parseDouble(st.nextToken());
                           count++;
                   }
                   line = br.readLine();
           }

           br.close();

           avg = avg/count;
           System.out.println("Avg: " + avg);

        }catch(Exception e){}
   } //main
} //class 


اگر فایل پیوست رو پوشه ای که برنامه هست قرار بدیم می بینیم که حاصل خروجی برابر با "Avg: 26.5" می شود.

String readLine()

کار این تابع استخراج خط های فایل است که به کارکتر '\r' یا '\n' ختم شده اند است

void close()

کار این تابع بستن فایل است که همیشه بعد از اتمام کار با فایل مورد نظر بهتر است آن را ببندیم تا اطلاعات دیگر وارد آن نشود.

int read()

یک تابع دیگر که در این کلاس وجود داره int read() است , هنگامی که دیگر چیزی برای خواند وجود نداشته باشد , مقدار -1 بر می گرداند.
موفق باشید

فايل هاي پيوست شده

  • input1.txt (66

 

 

تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

کار با فایل ها - قسمت دوم File output

خب این درس هم درست مانند درس قبل است , یعنی اگر کسی اون رو خوب یاد گرفته باشه این هم سریع یاد می گیرین
خب برای نوشتن توی فایل ما تابع BufferedWriter داریم که این نیز از زیر کلاس های کتابخانه ی java.io است

کد PHP:

BufferedWriter varName = new BufferedWriter(
      new FileWriter("filename.txt")); 


خب دیگه بیش از این توضیح ندم چون درست همانند قبلیست , بریم سر کد تا توابع این کلاس رو معرفی کنم :

کد PHP:

import java.io.*;
public class OutputExample{

   public static void main(String args[]){

        if(ars.length == 0){
          System.out.println("String argument needed.");
          System.exit(1);
        }

        String word = args[0];

        try{
           BufferedWriter bw = new BufferedWriter(
                     new FileWriter("output.txt"));

           String ans = "";

           for(int i = 0; i 
               ans += word.substring(i);
               bw.write(ans);
               bw.newLine();
               ans = "";
           }

           bw.close();

        }catch(Exception e){}
   } //main
} //class 

خروجی برنامه به شکل زیر می شود :

کد PHP:

hello there
ello there
llo there
lo there
o there
 there
there
here
ere
re

void write(String s)

این متد string s را در داخل فایل می نویسد

void newLine()

یک خط را جدا می کند و ادامه رو در خط بعدی می نویسد در فایل

void close()

قبلا هم توضیح داده بودیم که فایل باز شده رو می بندد .


تاریخ عضویت

May 2010

میانگین پست در روز

0.42

محل سکونت

.::HELL::.

نوشته ها

548

تشکر

807

تشکر شده 3,544 بار در 414 ارسال

 

ميزان امتياز: 0Array

 

جاوا Random numbers

خب اینبار می خوایم برگردیم به یک تابع کار بردی در جاوا ساختن اعداد رندوم
برای انکار نیاز به فراخوانی کتابخانه ی java.util هستیم.

کد PHP:

import java.util.Random; 

کلاس استفاده شده برای اینکار به صورت زیر است :

کد PHP:

[COLOR="red"]Random name = new Random();[/COLOR] 


به بررسی بعضی از متد های این کلاس می پردازیم :

int nextInt() : این متد یک عدد Int به صورت تصادفی بر می گرداند , که شامل تمامی 32^2 حالت ممکن است ( چه اعداد مثبت چه منفی )

int nextInt(int range) : این متد یک عدد بینx < range =>صفر کهخود range شامل این اعداد نیست , یعنی اگر بخواهیم از صفر تا 10 باشد range ما بهص ورت زیر می توانیم عمل کنیم :

کد PHP:

int num = r.nextInt(10) + 1;
یا 
int num = r.nextInt(11) ; 


توابعی دیگری نیز وجود دارند که همانند توابع بالا تعریف می شوند که دیگر برای طولانی تر نشدن توضیحات آنها را معرفی نمی کنیم ( double nextDouble() , float nextFloat() , long nextLong() و boolean nextBoolean() )
فقط در رابطه با boolean nextBoolean() باید گفت که این تابع فقط true false تولید می کند.

اینم از قطعه کد اینبار که به وسیله ی Random ما تعداد ستاره های مختلفی رو چاپ می کنیم

کد PHP:

import java.util.Random;
public class RandomStars{
    public static void main(String args[]){
        Random r = new Random();
        int num = 0;

          for(int i = 0; i 
             //random numbers from 0 to 15:
             num = r.nextInt(16);
             for(int j = 0; j 
                  System.out.print("*");
             System.out.println();
          }
    } //main
} //class 


اگر سوالی بود در خدمت هستم , موفق باشید
با اتمام این مبحث بخش مبتدی آموزش تقریبا به اتمام رسید از این به بعد آموزش های پیشرفته تری رو قرا می دهم , که بیشترش بر می گرده به کار های گرافیکی

 

کار با JFrame و label

سلام به همه ی دوستان عزیز
خب از این به بعد ما رسیدیم به آموزش های پیشرفته از این به بعد آموزش هامون جنبه های گرافیکی داره تا بعد از تمام شدن بریم سراغ database و اتصال آن به جاوا

خب ما قرار اینجا ابتدا JFrame رو معرفی کنیم و بعد از بریم سراغ JLabel و بقیه ی متد ها
تا الان ما هر کاری رو که انجام می دادیم بیشتر تو cmd نمایش داده می شد و کار گرافیکی انچنانی انجام نمی پذیرفت , خب حالا می خوایم شما رو با اولین کار گرافیکیتون آشنا کنیم.
JFrame یک کلاس از کتابخانه ی swing است ( کتابخانه ی گرافیکی جاوا ) , کلاس JFrame یک Frame برای ما ایجاد می کند که ما می توانیم داخل آن هر چیزی قرار بدیم همانند دکمه , textarea , texfield و غیره را قرار بدیم .
کلاس JFrame دارای متد های بسیار زیادیست که در یک پست نمی شود آنرا توضیح داد در نتیجه توی تمام مثال های آینده هر متد جدید رو بهتون آموزش و توضیحات لازم رو میدم .

خب یک توضیح مختصر راجب JFrame , بریم ببینیم JLabelچیست و با یک مثال این دو رو توضیح می دهیم :
JLabel همانطوریکه از اسمش معلوم است در داخل صفحه ی frame ما یک متن ثابت یعنی یک label قرار می دهیم ( مانند نوشته های کنار textfield ها در برنامه های مختلف )
به این مثال توجه کنید لطفا :

کد PHP:

// SimpleJLabelExample.java
//
import javax.swing.*;

public class SimpleJLabelExample {
  public static void main(String[] args) {
    JLabel label = new JLabel("A Very Simple Text Label");

    JFrame frame = new JFrame( );
    frame.setDefaultCloseOperation(JFrame.EXIT_ON_CLOSE);
    frame.getContentPane( ).add(label); // Adds to CENTER
    frame.pack( );
    frame.setVisible(true);
  }

 

کد:

 JLabel label = new JLabel("A Very Simple Text Label");

در اینجا ما یک label ساختیم که متن Label ما A Very Simple Text Label است.

کد:

JFrame frame = new JFrame( );

خب در اینجا ما یک frame از کلاس JFrame new کردیم و یک Frame ایجاد کردیم.

کد:

frame.setDefaultCloseOperation(JFrame.EXIT_ON_CLOSE);

زمانیکه ما یک فریم ایجاد می کنیم اگر بر روی دکمه ی close در بالای فریم کلیک کنیم می بینیم که هیچ کاری انجام نمی پذیره و صفحه بسته نمی شود!!! از متد های داخل فریم یک متدی به نام setDefaultCloseOperation وجود دارد که کار آن این است که مشخص کند زمانی که روی دکمه ی close کلیک می شه چه اتفاق بیفتد : Hide شود , close شود , هیچ کاری انجام ندهد.

کد:

frame.getContentPane( ).add(label);

همانطوریکه در داخل کامنت توضیح دادیم , label رو به frame وصل می کنیم ( یعنی label رو در داخل frame قرار می دهیم )

کد:

frame.pack( );

frame خود را هم اندازه ی کامپوننت های داخل frame می کند , یعنی در اینجا به اندازهی label می کند frame را.

کد:

frame.setVisible(true);

اما یک نکته ی مهم دیگه که باید آنرا در نظر گرفت این است که frame ایجاد شده , به صورت defualt مخفی است , و باید آنرا با دستور فوق آن را visible کنیم.
خب اینم از درس این دفعه امیدوارم خیلی پیش رفته و گیج کننده نشده باشه براتون دوستان عزیز
موفق باشید


گروه امنیتی آشیانه گروهی شخصی و کاملا مستقل بوده و به تائید سایت معتبر Alexa اولین و بزرگترین سایت امنیت شبکه در ایران است. همچنین کلیه حقوق اطلاعات و مقالات در این سایت متعلق به گروه امنیتی آشیانه بوده و هرگونه نسخه برداری از آن بدون ذکر منبع پیگرد قانونی خواهد داشت. • میله | بند باز